Huawei, Kamera Modülünde Ekran Olan Akıllı Telefon Patenti Aldı

Huawei, Kamera Modülünde Ekran Olan Akıllı Telefon Patenti Aldı

Huawei, ABD hükümeti tarafından yapılan kısıtlamalar nedeniyle bazı sorunlar yaşıyor. Ancak Çinli teknoloji devi tüm kısıtlamalara rağmen yeni ürünlerini tanıtmaya ve bu ürünlerde önemli satış başarıları elde etmeye devam ediyor. Şirket yeni akıllı telefon modelleri için farklı tasarım patentleri alıyor. Huawei bu sefer de arka kamera modülünde ekran olan bir akıllı telefon patenti almış durumda.

Huawei’nin aldığı bu tasarım patenti LetsGoDigital tarafından ortaya çıkartıldı. Çinli teknoloji devi bu patente 2020 yılının başlarında başvurdu. Şirketin patent başvurusu 14 Ağustos tarihinde onaylandı ve Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi tarafından yayınlandı.

Bu tasarım konsepti, küçük bir ekranı akıllı telefonun arka kamera modülüne entegre etmek ile alakalı bir tasarımdır. Patent belgelerinden alınan görseller yalnızca saat gösteren bir ekranı gözler önüne seriyor. Ancak şirketin patent başvurusunda yer alan açıklamalara göre bu kamera modülü ekranı saat göstermekten çok daha fazlasını yapıyor.

Huawei, daha öncesinde buna benzer bir akıllı telefon tasarımı patenti almıştı. Daha önceki konsept tasarımlardaki cihaz, dairesel arka kamera modülünün etrafında konumlandırılmış dairesel bir dokunmatik alana sahipti. Önceki tasarım patenti bir Mate serisi modeline benziyordu. Oysa bu yeni patent, ikincil ekranın kullanımı hakkında çok az bilgi içerek P serisi modellerini andırıyor.

Huawei’nin yeni konsept tasarımı, P40 serisi gibi dörtlü bir kamera ile karşımıza çıkıyor. Cihaz kavisli bir ekrana sahip anca herhangi bir kamera deliği veya ekran çentiği bulunmuyor. Üst bölümde herhangi bir şeye sahip olamayan cihazın sağ tarafında güç ve ses butonları mevcut. Alt kısımda ise her iki tarafında hoparlör ızgarası ve orta kısmında ise USB Type-C bağlantı girişi bulunan bir tasarım karşımıza çıkıyor.

Huawei’den Üç Farklı Kamera Modülünde Ekran Tasarımı

Patentte yer alan görsellerde üç farklı kamera kurulumu bulunuyor. Bütün kurulumlarda 4 adet kamera sensörü bulunuyor ancak bu kamera sensörlerinin konumu ekrana göre değişiklik gösteriyordu. İlk tasarımdaki ekran kameraları ikiye bölerken, diğer iki tasarımda ise ekran ayrı duruyor ve dörtlü kamera bir bütün olarak konumlandırılıyor.

Şirketler zaman zaman böyle ilginç tasarımları tescilliyor. Bu da Huawei tarafından petenti alınmış yeni bir konsept tasarımdır. Böyle tasarımlar genelde nihai bir ürüne dönüşmekten ziyade daha farklı ürünler geliştirmek konusunda alınan patentlerdir. Bundan dolayı yakın zamanda Huawei tarafından böyle bir ürünün piyasaya sürülmesini beklemek pek doğru olmaz.

“Huawei, Kamera Modülünde Ekran Olan Akıllı Telefon Patenti Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir