Ford, Kendi Elektrikli Otomobil Pillerini Üretmeyi Düşünüyor

Ford, Kendi Elektrikli Otomobil Pillerini Üretmeyi Düşünüyor

Ford, son birkaç ayda CEO Jim Hackett’in emekli olması ve yerine Jim Farley’nin yeni bir CEO olarak getirilmesi ile bazı değişiklikler geçirdi. Çok uzun zaman önce eski CEO Hackett, Ford’un kendi elektrikli otomobil pillerini üretmeyeceğini söylemişti. Hackett Temmuz ayında otomobil üreticisinin kendi pil hücrelerini inşa etmesinin hiçbir avantajı olmadığını söylemişti.

Yeni CEO Farley, Hackett’in ifadelerini şimdiden geri çekiyor. Farley, geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobillerin yüzde 40 daha az parçaya sahip olduğunu, yani üretmenin daha kolay olduğunu söyledi. Ford’un önümüzdeki yıllarda, elektrifikasyon endüstrinin yüzde 25 veya 50’si haline geldiğinde şirketin işler konusunda ne yapacağı gerçeğine hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Farley, kendi pil hücrelerini oluşturmanın bu soruna açık bir yanıt olduğunu belirtiyor. Ford ve diğer büyük otomobil üreticileri, iş gücü son derece sendikalı olduğundan ve sözleşmeler toptan değiştirmeye veya birçok işin ortadan kaldırılmasına izin vermediğinden işleri ortadan kaldıramazlar. Elektrikli araç pazarında Ford ile rekabet eden diğer otomobil üreticileri kesinlikle kendi pillerini üretmeyi önemli görüyor.

Hem GM hem de Tesla, kendi pil üretim tesislerine milyarlarca yatırım yaparak dış tedarikçilerin üretimini sonlandırdı. Ford şu anda elektrikli araç pazarında çok etkili değil, ancak Mustang Mach-E kesinlikle büyük bir başarı olma potansiyeline sahip. Bu elektrikli otomobillerin pilleri şu anda dış tedarikçilerden elde ediliyor. Elektrikli araç pazarındaki bazı analistler, pil endüstrisinin 2025 ve sonrasında elektrikli araç talebini karşılayıp karşılayamayacağı konusunda endişelere sahip.

Ford, 2025 yılına kadar kaç elektrikli araç satmayı düşündüğüne dair büyük bir açıklama yapmadı. Ancak bu araç kategorisinde kesinlikle rekabet eden bir firma olacağı kesin gözüküyor. Hem GM hem de Hyundai, 2025 yılına kadar her yıl bir milyon elektrikli araç üretip satmayı planladıklarını söylediler. Ford, bunlara erişmek için kendi pillerini yapmak zorunda kalabilir.

“Ford, Kendi Elektrikli Otomobil Pillerini Üretmeyi Düşünüyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir