Eski Huawei Akıllı Telefonlar Artık Güvenlik Güncellemesi Almayabilir

Eski Huawei Akıllı Telefonlar Artık Güvenlik Güncellemesi Almayabilir

Huawei, Mayıs 2019 tarihinde ABD Ticaret Bakanlığı’nın Varlık Listesine eklendi. Bu nedenle Amerikan şirketleri, Huawei ile yaptıkları işbirliklerini sonlandırmak zorunda kaldı. Ancak Huawei’nin yasaktan önce piyasaya sürdüğü akıllı telefon ve tabletlerine güvenlik güncellemeleri ve Google uygulamaları güncellemeleri sunabilmesi için ve bu konuda Google ile birlikte çalışabilmesi için “Geçici Genel Lisans” verildi. Bu lisansın süresi 13 Ağustos tarihinde doldu ve şimdi eski Huawei akıllı telefonlar için alarm zilleri çalıyor.

The Washington Post’un haberine göre, ABD hükümeti tarafından verilen bu geçici lisans sadece eski akıllı telefon ve tabletlere gerekli güncellemeleri sağlamak için değildi. Bu lisans aynı zamanda Huawei tarafından üretilen telekomünikasyon ekipmanlarını kullanan bazı ABD’li kırsal telekomünikasyon şirketlerinin bunları alternatiflerle değiştirebilmesi için de verildi.

Şimdi bu geçici lisansın süresinin dolması hem Huawei hem de Huawei ile işbirliği içerisinde olan şirketler için olumsuz etkiler yaratacaktır. Bunun yanı sıra şimdiye kadar bu lisans sayesinde güvenlik güncellemesi alan Huawei ve Honor markalı eski akıllı telefonların durumu da belirsizliğini koruyor. Huawei, lisans işini çözememesi durumunda eski modelleri için artık güvenlik güncellemelerini sunamayabilir.

Bu sorunla birlikte Huawei’nin karşısına çıkan en büyük sorun bu cihazların artık SafetyNet onayını alamayacak olmasıdır. Bu onay sürecinden geçememesi durumunda ise bankacılık ve ödeme uygulamalarının cihazlarda çalışmama durumu olacaktır. Bunun yanı sıra belirli oyunların kullanıcılar için artık çalışmama olayı ortaya çıkacaktır.

Şu an itibariyle ABD tarafından Huawei’ye verilen “Geçici Genel Lisans”ın yenilenip yenilenmeyeceği belli değil. Eğer ABD, bu lisansın süresini uzatmazsa ve lisansı tamamen sonlandırırsa, kullanıcılar ne yazık ki eski Huawei ve Honor akıllı telefonlarını belirli bir süre sonra değiştirmek zorunda kalabilir. Çünkü kimse güvenlik güncellemesi gelmeyen bir cihaz kullanmak istemez.

“Eski Huawei Akıllı Telefonlar Artık Güvenlik Güncellemesi Almayabilir” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir