11. Nesil Intel Rocket Lake İşlemciler, 2021’in İlk Çeyreğinde Geliyor

Intel’in 11. nesil Tiger Lake Core işlemci modellerinden güç alan ilk dizüstü bilgisayar modelleri yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başladı. Şimdi ise yeni nesil işlemcilerin masaüstü versiyonlarıyla ilgili heyecanlandıran bir duyuru yapıldı. 11. nesil Intel Rocket Lake masaüstü işlemcilerin ne zaman piyasaya çıkacağı açıklandı. Ayrıca ne gibi yükseltmelere sahip olduğuna dair bazı bilgiler de ortaya çıktı.

Intel, şimdiye kadar 1. nesil masaüstü işlemciler konusunda sessiz kalsa da yarı duyuru yarı ön tanıtım gibi gözüken bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda, Intel’in üst düzey bir yetkilisi olan John Bonini, Rocket Lake ailesi olarak sunulacak 11. nesil Intel Core masaüstü işlemcilerin 2021 yılının ilk çeyreğinde müşterilerin beğenisine sunulacağını açıkladı.

Intel: 11. Nesil Rocket Lake işlemciler, 2021’nin ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek.

Bonini, performans iyileştirmeleri veya yeni yetenekler gibi ayrıntılar konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Intel’in 11. Nesil Rocket Lake işlemcilerinin yeni PCIe 4.0 standardı için destek sunacağını belirtti. “Oyun için başka bir harika işlemci olacak ve yakın gelecekte daha fazla ayrıntı açıklamaktan heyecan duyuyoruz.” diye ekledi.

Şu anda resmi ayrıntılar konusunda pek fazla bilgiye sahip değiliz. Ancak etrafta dolaşan ve bize ne bekleyeceğimiz konusunda fikir veren birkaç sızıntı var. Bir VideoCardz raporuna göre, Rocket Lake-S ailesinin 14nm sürecine dayanan son işlemci serisi olacağı ve önümüzdeki yıl Mart ayında piyasaya çıkacağı bildirildi. Ancak, Intel’in 7nm planlarını 2022’ye geri çektiğini bildirdiği için bundan sonra büyük bir sıçrama beklemeyin.

Ayrıca Rocket Lake-S işlemcilerin Cypress Cove mimarisini kullanacağı ve Tiger Lake işlemcilere benzer Intel Xe grafikleriyle geleceği bildiriliyor. Seri, 125W maksimum TDP ile 8 çekirdeğe ve 16 iş parçacığına sahip olacak. Ortaya çıkan bir Geekbench listesine göre, yaklaşmakta olan Rocket Lake işlemcilerinden biri 4.8GHz’e kadar en yüksek saat hızı sunacak.

Diğer söylentiler arasında Thunderbolt 4 desteği, dahili Intel optane bellek, artırılmış DDR4 hızları, Wi-Fi 6 ve HDMI 2.0 uyumluluğu yer alıyor. Yaklaşan 11. Nesil Intel Rocket Lake işlemcilerin, önümüzdeki birkaç hafta içinde resmiyet kazanacağı söylenen AMD’nin Zen 3 tabanlı ailesine rakip olarak çıkacağı belirtiliyor.

“Nesil Intel Rocket Lake İşlemciler, 2021’in İlk Çeyreğinde Geliyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir