Ford Otosan, Gölcük’teki Üretimi Durdurma Kararı Aldı

Ford Otosan, Gölcük’teki Üretimi Durdurma Kararı Aldı

  • admin
  • 2 Kasım 2020
  • 0 comments

Ford Otosan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre Türkiye’deki üretimin durdurulmasının nedeni yurt dışındaki tesislerde oluşan kesintiler olduğunu belirtti. Türkiye’deki üretimin başlaması için tedarik sürecinin sürekliliğine yeniden ulaşması gerekiyor.

Koronavirüs salgını yüzünden Avrupa’da genel olarak üretim kesintileri yaşandı. Bu üretim kesintileri maalesef Türkiyeyi de etkilemeye başladı. 30 Mart – 4 Nisan arası Ford Otosan, üretime ara verileceğini açıkladı.

Ford Otosan geçtiğimiz akşam KAP ile yaptığı açıklamada,  “Yurt dışındaki üretim tesislerinde oluşan kesintiler nedeniyle üretim takvimimizde değişiklik yapılması gereksinimi doğmuştur. Bu kapsamda 30.03.2020 – 04.04.2020  tarihleri arasında Kocaeli Gölcük Fabrikamızda üretime ara verilecektir.” diye bilgilendirdi. Üretimin yeniden aktif olması için tedarik sürecinde yaşanan aksaklıklarının giderilmesinin gerektiğini bildirdi.

Çoğu Üretici Avrupa’da Kepenkleri İndirdi

Koronavirüsün bütün dünyada hızla yayılmasının ardından maalesef Avrupa’da pek üretici kepenklerini indirmek zorunda kaldı. Renault, İspanya ve Çin’den sonra ana üssü olan Fransa’daki üretim tesislerini kapamak zorunda kaldı. Fiat Chrysler, Türkiye hariç Avrupa’daki tüm tesislerini kapattığını duyurdu. Son olarak ise PSA Grubu (Opel, Citroen, Peugeot, DS) da Avrupa’da bulunan tüm tesislerini 27 Mart tarihine kadar üretimin durdurulacağını açıkladı.

Dün bu konu hakkında açıklama yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Türkiye’yi Çin’in aksine Avrupa’da yaşanan olumsuzlukların etkilediğini söyledi. Durum bu yönde devam edecek olursa diğer markalarında Türkiye’deki üretime ara verme kararı gelebilir.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.