Akıllı Telefonunuzu Araç Anahtarı Olarak Kullanmaya Hazır Olun

Akıllı Telefonunuzu Araç Anahtarı Olarak Kullanmaya Hazır Olun

  • admin
  • 6 Kasım 2020
  • 0 comments

Anahtarsız giriş, birçok otomobil sahibinin sevdiği küçük hilelerden biridir ve bu teknolojinin gelişmesiyle akıllı telefonlarımızın büyük olasılıkla fiziksel anahtarların yerini alacağından şüphe yoktur. Ancak bu evrim arzusu, arabanın güvenliği ve bir akıllı telefonun bir otomobilin güvenliği için yeterince güvenilir olup olmadığı konusunda endişelere yol açmıştır.

Bu endişeler, Car Connectivity Consortium’unu (CCC) otomobilleri kilitlemek veya kilidini açmak için özel bir standart geliştirmeye çağırdı. “Dijital Anahtar Yayınlama 1.0” olarak adlandırılan standart, sahibinin araçlarını açmak veya başlatmak için sanal anahtarlar kullanmasına izin vermek ve hatta diğer sürücüler de dahil olmak üzere diğer kişilerle seyahatleri hakkında hayati istatistikleri paylaşmak anlamına gelir.

Güvenlik Konusunda Sorun Olmayacak

Bu standardın en büyük odak alanlarından biri güvenlik. İlk sürüm, otomobillerden akıllı telefonlardan otomobillere (ve tam tersi) güvenli bir şekilde veri aktarımı için otomobil üreticileri tarafından dağıtılabilecek detaylar. Dijital tuşların kalbinde yer alan protokol, NFC mesafe sınırı gibi özelliklerle desteklenen Güvenilir Servis Yöneticisi (TSM) olarak adlandırılır; bu, aracın yalnızca akıllı telefon yakın konumdayken, tercihen cebinizde veya çantanızda açılacağı anlamına gelir.

phone-key

Bu spesifikasyonun yayınlanması için işbirliği yapan akıllı telefon şirketleri arasında Apple, Samsung, Panasonic, LG bulunuyor. Bu şirketler Audi, BMW, GM, Hyundai, Volkswagen gibi otomobil şirketleri tarafından birleştirilmektedir. İttifaktaki diğer ortaklar arasında Qualcomm, NXP, Gemalto, DENSO, ALPS ELECTRIC ve Continental Automotive GmbH bulunmaktadır.

Konsorsiyum, bu teknik özelliklerin ikinci baskısını 2019’un ilk çeyreğinde kullanıma sunmayı planlıyor. Bu güncellenmiş teknik özellikler, araçları akıllı cihazlar olarak ele alacak ve akıllı cihazlar arasında güvenli veri aktarımı için kullanılan protokolü kullanacaktır.

“Piyasada şimdiden Release 1.0’dan faydalanan ürünleri görüyoruz ve bu sayede Digital Key Release 2.0’ın büyük ölçeklenebilirlik ihtiyaçlarını karşılarken sektör üzerinde daha da büyük bir etkiye sahip olacağına inanıyorum,” dedi Mahfuzur Rahman, CCC başkanı.

Kaynak: https://beebom.com/use-smartphone-car-keys/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.